Liturgiczna Służba Ołtarza

„Ministrare” (łac.) znaczy służyć. Słowo ministrant wskazuje na rolę służebną podczas Mszy świętej i innych obrzędów. Służy przy ołtarzu biorąc czynny udział w liturgii – posługuje przy celebracji Mszy świętej oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów. Jest najbliższym świadkiem Ofiary Eucharystycznej i świętych czynności liturgicznych, dlatego bycie ministrantem jest zaszczytem, jakiego dostępuje młody człowiek. Z tego tytułu stawia mu się szczególne wymagania z racji niezwykłych przywilejów.

Ministrant powinien też być sam znakiem. Swoją postawą pokazuje, że uczestniczyć w liturgii to znaczy współdziałać i współtworzyć ją, czynnie w niej się angażując. Patronem ministrantów jest św. Dominik Savio.

MODLITWA

Przed Mszą Świętą: Oto zachwalę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją, do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko tobie. AMEN.

Po Mszy Świętej: Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej Służby, spraw bym uświęcony w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana Naszego. AMEN

Króluj nam Chryste!